21 najpopularniejszych odpadów, o które Polacy pytają w internecie. Ranking najczęściej wyszukiwanych
2 stycznia 2025
Czy odpady mogą być popularne? Mogą, a nawet: już są! Sprawdź, o jakie odpady najczęściej pytamy wyszukiwarkę Google!

Jakie są najpopularniejsze odpady w wyszukiwarce Google?
Ranking najpopularniejszych odpadów powstał w oparciu o średnie miesięczne liczby zapytań wpisywanych w wyszukiwarkę Google przez użytkowników z Polski. Spośród wszystkich pytań zadanych wyszukiwarce wybraliśmy te, które powtarzały się najczęściej i podzieliliśmy je na 3 grupy:
- najpopularniejsze, a jednocześnie najbardziej kłopotliwe odpady,
- najpopularniejsze „śmieci”,
- najpopularniejsze „odpady”.
W tym artykule skupimy się na pierwszej kategorii. A co z pozostałymi grupami? Top 10 „odpadów” i „śmieci” znajdziesz w ostatnim akapicie.
Najpopularniejsze odpady, z którymi nie wiemy co zrobić
W sieci szukamy również informacji o sposobach postępowania z odpadami. W naszym badaniu „Pakujemy się w kłopoty” przeprowadzonym w 2023 r. aż 37% osób jako najlepsze źródło informacji o opakowaniach i powstających z nich odpadach wskazało portale internetowe. Choć warto w tym miejscu przestrzec, że internet to nie tylko źródło wiedzy, ale także przekłamań, fake newsów i błędnych informacji. Z częścią z nich rozprawimy się jeszcze w tym tekście. Przejdźmy więc do sedna – o jakie odpady najczęściej pytamy?
1. Gdzie wyrzucić styropian (polistyren ekspandowany, EPS)?
Pytanie „gdzie wyrzucić styropian?” każdego miesiąca zadaje średnio 5,4 tys. użytkowników wyszukiwarki Google. Odpowiedź na nie brzmi: to zależy.
- Styropian opakowaniowy (np. po sprzętach AGD, po produktach ze szkła lub z porcelany) nadaje się do recyklingu, więc powinien trafić do żółtego pojemnika.
- Do kosza na plastik i metale wyrzucamy też styropianowe opakowania po jedzeniu, ale tylko czyste. Zabrudzone opakowania należy wyrzucić do odpadów zmieszanych. Dodajmy, że z dnia na dzień jest ich coraz mniej. Jest to spowodowane wejściem w życie przepisów SUP (dyrektywy, a następnie ustawy Single Use Plastics), na mocy których zakazano wprowadzania do obrotu pojemników oraz kubków ze styropianu.
- Styropianu budowlanego nie wyrzucajmy do kosza w altanie śmietnikowej. Oddajmy go do PSZOKu lub przekażmy firmie zajmującej się zagospodarowaniem odpadów. A jeśli materiał ten pochodzi z prac realizowanych przez firmę budowlaną, to podlega ewidencji i powinien być zagospodarowany przez wykonawcę zgodnie z przepisami nałożonymi na przedsiębiorców.

2. Gdzie wyrzucić płyty CD?
Lata świetności srebrnych krążków dawno minęły. Być może to właśnie dlatego tak często (aż 2,4 tys. razy na miesiąc) pytamy, gdzie je wyrzucić! Płyty CD wykonane są z poliwęglanu pokrytego cienką warstwą aluminium, dlatego należy wyrzucać je do żółtego pojemnika.
3. Gdzie wyrzucić żarówkę?
O „żarówkę” pytamy równie często jak o płyty CD. Jednak pamiętajmy, że pod tym pojęciem kryje się mnóstwo przedmiotów: klasyczne żarówki żarnikowe, żarówki LED, żarówki energooszczędne, reflektorowe oraz świetlówki. Każdą z nich możesz oddać do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego albo do PSZOKu, wyrzucić do specjalnego pojemnika na elektroodpady albo kontenera do segregacji drobnych elektroodpadów. Przepalone żarówki żarnikowe (czyli żarówki starego typu) można również wyrzucać do odpadów zmieszanych.
4. Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Równie popularny co problematyczny karton po mleku co miesiąc generuje ok. 1,9 tys. zapytań w wyszukiwarce Google. Nazwa może mylić, bo tzw. karton Tetra Pak, znacząco różni się od brązowego kartonu z tektury. Wykonany jest nie tylko z papieru, ale też z tworzywa sztucznego i aluminium złączonych w laminat. Jest więc książkowym przykładem opakowania wielomateriałowego, a powinien trafić do pojemnika na plastik i metal. Więcej o kartonach wielomateriałowych oraz możliwościach ich recyklingu przeczytasz w naszym raporcie „Ekologiczne opakowanie?”.

5. Gdzie wyrzucić leki: stare, przeterminowane albo niepotrzebne?
Takie pytanie zadajemy wyszukiwarce Google niemal 900 razy w miesiącu. Jak dowodzą badania, sporo znajdujących się w lekach substancji czynnych trafia do środowiska. Nie jest to bynajmniej najlepszy sposób na ozdrowienie naszej planety. Niepotrzebne leki są odpadami niebezpiecznymi, dlatego nie powinny znaleźć się w „zwykłym” koszu, a tym bardziej w zlewie lub w toalecie. Zamiast tego należy oddać je do PSZOKu albo zostawić w specjalnych pojemnikach zlokalizowanych w aptekach i placówkach medycznych. Przypomnijmy, że zbędne i przeterminowane leki wyrzucamy w opakowaniu (w blistrze, buteleczce, słoiczku, tubie itp.).
6. Gdzie wyrzucić baterie?
Każdego miesiąca to pytanie zadaje aż 880 użytkowników wyszukiwarki Google. Paradoksalnie taki poziom niewiedzy Polaków nas cieszy, bo oznacza ona, że starych baterii raczej nie wyrzucamy już bezrefleksyjnie do czarnego worka, lecz szukamy sposobu na odpowiedzialne pozbycie się tych niebezpiecznych, ale też cennych odpadów. Gdzie więc wyrzucać baterie i akumulatory? Można zanieść je do:
- specjalnego pojemnika na zużyte baterie, który znajdziesz w wielu placówkach edukacyjnych, urzędach lub sklepach,
- sklepu, który ma w swojej ofercie baterie (np. do elektromarketu, do supermarketu),
- PSZOKu.
Dzięki temu baterie zostaną poddane recyklingowi, który pozwoli odzyskać z nich nawet 99% pierwiastków! Więcej o faktach, mitach i wiedzy Polaków na temat recyklingu baterii przeczytasz w naszym raporcie „Między plusem a minusem”.
7. Gdzie wyrzucić butelkę po oleju?
To pytanie zadajemy wyszukiwarce aż 880 razy w miesiącu! Tłusta zawartość sprawia, że na butelki po olejach i oliwach patrzymy dość podejrzliwie. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie – można śmiało potraktować je tak, jak butelki po wodzie mineralnej. Szklane butelki po oleju i oliwie (klasycznych oraz smakowych) wyrzucamy do zielonego pojemnika na szkło, a butelki plastikowe – do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Warto przy tym oddzielić metalowe lub plastikowe nakrętki, których miejsce jest w żółtym koszu.
8. Gdzie wyrzucić stare ubrania: stare, zużyte albo podarte?
Ciągle zmieniające się trendy, rosnący konsumpcjonizm i prężnie rozwijający się przemysł fast fashion sprawiają, że niejedna szafa pęka dosłownie w szwach. Na szczęście wiemy już, że niepotrzebne, lecz nadal dobre ubrania warto sprzedawać, oddawać potrzebującym lub wymieniać na tzw. swap party, czyli na wymiankach.
Co jednak zrobić ze zniszczoną odzieżą, zużytymi tekstyliami domowymi lub nienadającymi się do użytku pluszakami? Co miesiąc pyta o to aż 880 osób! I słusznie, bo w tej kwestii sporo się ostatnio zmieniło. Od 1 stycznia 2025 r. nie można już wyrzucać zużytych tekstyliów do odpadów zmieszanych. W tym dniu wszedł w życie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych, dlatego stare ubrania, pościel, ręczniki itp. należy oddawać do lokalnego PSZOKu.

9. Gdzie wyrzucić patelnię?
Zużyta patelnia to zdradliwy odpad, nad którym pochylamy się 720 razy miesięcznie. Niby wykonana jest z metalu i tworzywa sztucznego, co kwalifikowałoby ją do strumienia odpadów z plastiku i metali, a jednak zawiera ten drobny, acz ważny element: powłokę nieprzywierającą. Takiej powłoki nie da się łatwo oddzielić od samej patelni, dlatego całe naczynie należy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Zaznaczmy od razu, że zasada ta nie dotyczy powłoki z emalii – emaliowane garnki, rondelki i garnuszki śmiało można wyrzucać do żółtego pojemnika.
10. Gdzie wyrzucić stare buty?
Każdego miesiąca dylematy z prawidłowym pozbyciem się starych butów dotyczą aż 720 osób. Co ciekawe, podział na „odzież” i „obuwie” przestaje obowiązywać w momencie, kiedy ubrania i buty stają się odpadami. Wówczas nazywamy je wszystkie odpadami tekstylnymi, które od 1 stycznia 2025 r. podlegają obowiązkowi selektywnej zbiórki. Oznacza to, że należy oddawać je do PSZOKu lub korzystać z innych sposobów zbiórki, o ile Twoja gmina takowe zorganizowała. Jeśli buty są nadal w dobrym stanie, to najkorzystniejszym dla środowiska rozwiązaniem będzie oddanie ich organizacji charytatywnej, firmie zajmującej się ponownym wprowadzaniem tekstyliów do obiegu, wystawienie ich na lokalnej grupie „śmieciarkowej” lub sprzedaż za symboliczną kwotę np. za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego.
11. Gdzie wyrzucić choinkę?
To pytanie zwykle zadajemy sobie na przełomie grudnia i stycznia lub tuż po Nowym Roku. W styczniu liczba zapytań sięga aż 5400, co przekłada się na miesięczną średnią ok. 720.
Przede wszystkim w wielu miejscach firmy odbierające odpady organizują zbiórkę choinek bożonarodzeniowych. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w sieci i na altanach śmietnikowych. Jeśli nie możemy skorzystać z tej usługi to pamiętajmy, że żywa, cięta choinka jest odpadem bio, dlatego można wyrzucić ją do worka lub do kontenera na odpady zielone. Większe drzewka należy uprzednio pociąć na małe kawałki. Choinkę w doniczce warto natomiast wysadzić do gruntu. Jeśli nie masz takiej możliwości lub drzewko nie przetrwało do wiosny, to również wyrzuć je do bioodpadów, oddzielając wcześniej ziemię (odpady zmieszane) i doniczkę (odpady z plastiku i metalu).
Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę? Wysłużone drzewko zostawiamy w kontenerze lub miejscu przeznaczonym na odpady wielkogabarytowe. Mniejsze egzemplarze możemy natomiast wyrzucić do zmieszanych. Dodajmy też, że każdą choinkę: małą, dużą, sztuczną oraz żywą możesz bezpłatnie oddać do PSZOKu!
12. Gdzie wyrzucić puszkę po farbie?
To dylemat, przed którym co miesiąc staje 720 użytkowników wyszukiwarki Google. Puszki, wiadra, saszetki oraz testery farb zaliczamy nie tylko do odpadów budowlanych i remontowych, ale też do niebezpiecznych. Dlaczego? Zawierają resztki farb, które z kolei mają w swoim składzie wiele substancji żrących, ekotoksycznych, drażniących lub mających inne właściwości niebezpieczne. Z tego względu opakowania po farbach należy oddać do PSZOKu. Dotyczy to każdego rodzaju farb i lakierów: akrylowych, ceramicznych, lateksowych, tablicowych, olejnych, impregnatów itd. Tak samo powinno się postępować z opakowaniami zawierającymi resztki farby (płynnej lub zaschniętej). Z uwagi na obecność substancji niebezpiecznych, resztek farby nie wolno wylewać do ścieków!

Z powyższych zakazów wyłączone są farby dla dzieci. Akwarele i farby plakatowe nie są niebezpieczne dla najmłodszych ani dla środowiska, a opakowania po nich można traktować tak, jak inne opakowania z tworzyw sztucznych, które lądują w koszu na plastiki.
13. Gdzie wyrzucić paragon?
Co miesiąc ten niewielki odpad jest przedmiotem aż 590 pytań zadanych wyszukiwarce Google. Choć paragon wygląda jak papier i zawiera włókna celulozowe, to w większości przypadków nie nadaje się do recyklingu. Podobnie jak inne wydruki z kasy fiskalnej lub z terminala płatniczego składa się nie tylko z warstwy papieru, ale też z 2 innych warstw: termicznej i barierowej, które przekreślają jego obecne szanse na zawrócenie do obiegu. Papier termiczny, paragony, potwierdzenia z terminala oraz wszelkie kupony drukowane przy dokonywaniu zakupu wyrzucamy więc do odpadów zmieszanych. Wyjątkiem są niebieskie paragony, które nie zawierają substancji zanieczyszczających cały strumień odpadów. Dzięki temu możemy bez obaw wyrzucać je do niebieskiego pojemnika. Pierwszą siecią handlową, która wprowadziła je w Polsce był Kaufland, potem w jego ślady poszedł Lidl. Obecnie trwa debata, czy w najbliższych latach paragonu nie zastąpią jego cyfrowe odpowiedniki. Już dziś e-paragon można otrzymać w chociażby Carrefourze i Biedronce przez aplikację. Może więc z czasem ten odpad zniknie.
Zobacz, kiedy jeszcze papier nie jest papierem i co utrudnia jego recykling.
14. Gdzie wyrzucić opakowania po lekach?
Ten dylemat trapi nas średnio 590 razy na miesiąc. Czy opakowania po lekach również trzeba wyrzucać do koszy w aptekach i przychodniach? Niekoniecznie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by „potraktować je tak samo, jak leki. W wielu przypadkach mogą one jednak trafić do naszych domowych koszy. Opakowania plastikowe: słoiczki, buteleczki i tuby (np. na tabletki musujące) wyrzucamy do kosza na plastik, a opakowania szklane: butelki i słoiczki – do kosza na szkło. Zewnętrzne, papierowe kartoniki oraz ulotki powinny natomiast trafić do kosza na papier.
A co z pustymi blistrami? Większość z nich można wyrzucać do kosza na odpady zmieszane. Wyjątkiem są blistry wykonane wyłącznie z aluminium (te srebrne, poprzez które nie widać tabletki). Ich miejsce jest w żółtym koszu na plastik i metale.

Najbardziej problematyczne są opakowania, w których znajdują się pozostałości leków (nawet śladowe). Każde z nich traktujemy jak niepotrzebny lek i wyrzucamy wyłącznie do specjalnego pojemnika na leki. Mowa tu m.in. o:
- plastikowych albo metalowych tubach na maści, kremy i żele,
- szklanych fiolkach (np. po insulinie i innych lekach do iniekcji),
- automatycznych wstrzykiwaczach.
15. Gdzie wyrzucić elektrośmieci?
Elektrośmieci, elektroodpady i elektrozłom to nic innego, jak zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny. W podzespołach takich urządzeń często kryją się substancje niebezpieczne (z którymi należy postępować wyjątkowo ostrożnie), ale też cenne surowce, które można odzyskać w procesie recyklingu. A wszystko to pod warunkiem przekazania elektroodpadu w odpowiednie ręce.
Każdego miesiąca 590 osób pyta wyszukiwarkę: gdzie oddać elektroodpady? Poprawnych odpowiedzi jest przynajmniej kilka:
- do sklepu ze sprzętem, który ma w asortymencie urządzenia tego samego rodzaju,
- do lokalnego punktu zbiórki (stałego lub tworzonego podczas pikników i innych wydarzeń),
- do PSZOKu,
- do serwisu sprzętu RTV i AGD, który prowadzi zbiórkę,
- do czerwonego kosza lub kontenera bądź do specjalnego pojemnika do segregacji drobnych elektroodpadów.
Wiele firm oferuje też bezpłatny odbiór elektrośmieci z gospodarstw domowych oraz profesjonalny odbiór elektroodpadów z firm i instytucji. Z takiej usługi warto skorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy masz do oddania duże ilości elektroodpadów, np. po remoncie w domu lub po modernizacji w firmie.
16. Gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach?
Gama opakowań po przyprawach jest niemal tak szeroka, jak gama samych przypraw. Nie dziwi więc fakt, że o sposób sortowania tych opakowań pyta wyszukiwarkę aż 590 osób miesięcznie. Wśród opakowań po przyprawach znajdziemy bowiem młynki, buteleczki, torebeczki, folijki i wiele, wiele innych. Wbrew pozorom, ich segregacja wcale nie jest taka trudna.
- Najpopularniejsze papierowo-foliowe opakowania po przyprawach wyrzucamy do odpadów zmieszanych.
- Foliowe torebeczki lub woreczki na przyprawy powinny trafić do żółtego pojemnika na plastik i metale.
- Papierowe torebki na przyprawy powinieneś wyrzuć do niebieskiego pojemnika. Zanim to zrobisz, upewnij się, że nie mają wewnątrz cienkiej warstwy przezroczystej folii!
- Zużyte młynki po przyprawach są odpadami resztkowymi, które wyrzucamy do czarnego pojemnika.
- Szklane buteleczki po przyprawach w płynie powinny trafić do zielonego pojemnika na szkło opakowaniowe, a ich plastikowe lub metalowe zakrętki – do pojemnika żółtego.

17. Gdzie wyrzucić chleb: stary, suchy albo spleśniały?
Dla wielu osób marnowanie, a więc też wyrzucanie, pieczywa jest nie do przyjęcia. Doskonale to rozumiemy – w naszej kulturze głęboko zakorzeniony jest szacunek do chleba (i słusznie!). Tymczasem z raportu Federacji Polskich Banków Żywności pt. „Nie marnuj jedzenia” (2024 r.) wynika, że najczęściej marnowanym produktem spożywczym w polskich domach jest właśnie pieczywo, na które wskazało 63% respondentów. Jak by tego było mało, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) informuje, że każdy Polak marnuje średnio 123 kg żywności rocznie, z czego aż 69 kg w gospodarstwach domowych. Skala tego procederu sprawia, że tym bardziej należy zwrócić uwagę na prawidłową selektywną zbiórkę.
O poprawny sposób sortowania odpadów z pieczywa co miesiąc pyta 480 użytkowników wyszukiwarki Google. Chleb, bułki, bagietki i inne wyroby piekarnicze należy wyrzucić do odpadów bio. Wyjątkiem jest spleśniałe pieczywo, które (ze względów bezpieczeństwa) najlepiej wyrzucać razem z opakowaniem do czarnego pojemnika. Poznaj pozostałe niuanse oraz fakty i mity o segregacji bioodpadów. Przypomnijmy, że karmienie kaczek, gołębi, łabędzi i innych ptaków starym chlebem zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem!
18. Gdzie wyrzucić zapalniczkę?
Odpowiedź na to pytanie (której co miesiąc poszukuje aż 480 osób) będzie zależała głównie od rodzaju zapalniczki. Zużyte jednorazowe zapalniczki, których elementy są na stałe złączone, należy wyrzucać do odpadów zmieszanych. Zapalniczki wielorazowe oraz rozbieralne zapalniczki jednorazowe można wyrzucić do żółtego pojemnika, pod warunkiem usunięcia metalowego elementu z kamieniem – ten powinien wylądować w czarnym pojemniku. Natomiast, mając na uwadze fakt, że średnia wielkość sita w sortowni wynosi 8cm na 8cm, to należy się spodziewać, że ten materiał nie zostanie odzyskany.

Wszystkie powyższe zasady odnoszą się do zużytych i pustych zapalniczek. A gdzie wyrzucić zapalniczkę z gazem? Najlepiej oddać ją do PSZOKu. Można też wypalić znajdujący niej gaz i postąpić tak, jak opisaliśmy w poprzednim akapicie.
19. Gdzie wyrzucić dezodorant: w kulce, w sprayu albo w sztyfcie?
Każdego miesiąca o prawidłowe sortowanie opakowań po dezodorantach pyta 320 internautów. Warto przy tym pamiętać, że dezodorant dezodorantowi nierówny – ten kosmetyk występuje w wielu różnych formach: w sprayu, w kulce, w sztyfcie, a nawet w słoiczku. Być może to właśnie dlatego jest tak problematyczny! Rozłóżmy ten skomplikowany problem na czynniki pierwsze.
- Opakowanie po dezodorancie w sprayu wyrzucamy w całości do żółtego kosza.
- Szklane opakowanie po dezodorancie w słoiczku lub w kulce wykonane jest ze szkła opakowaniowego, dlatego jego miejsce jest w zielonym pojemniku. Plastikową lub metalową nakrętkę należy wyrzucić do żółtego pojemnika, podobnie jak kulkę z tworzywa (o ile jesteś w stanie ją oddzielić).
- Całe opakowanie po dezodorancie w sztyfcie wyrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale.
- Jeśli w opakowaniu znajdują się niewykorzystane (np. przeterminowane) resztki kosmetyku, to całość powinniśmy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane i to niezależnie od materiału, z jakiego to opakowanie wykonano.
Więcej o opakowaniach kosmetycznych i sposobach ich segregacji przeczytasz w artykule: Czy opakowania kosmetyczne mogą być ekologiczne?
20. Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?
Mimo że sprzedaż termometrów rtęciowych jest zakazana od 2009 r., to nadal wielu z nas ma je w swoich szufladach lub za oknem. Wielu też pyta o sposoby bezpiecznego pozbycia się tych reliktów przeszłości – co miesiąc w wyszukiwarkę Google wpisujemy aż 320 zapytań o termometry z rtęcią! Warto pamiętać, że sam termometr nie jest dla nas niebezpieczny – zagrożenie stanowi jedynie jego zawartość wydostająca się np. po stłuczeniu cienkiego i delikatnego szkła. Wdychanie oparów rtęci podczas sprzątania zbitego termometru sprawia, że toksyczne związki przedostają się do płuc, a następnie do krwioobiegu. Z tego względu polecamy zawczasu wymienić przestarzały termometr na równie skuteczny termometr z galistanem (stopem cyny, galu i indu) lub na termometr elektroniczny. Stary termometr rtęciowy należy wtedy oddać do PSZOKu, skąd trafi do profesjonalnego zakładu zajmującego się zagospodarowaniem odpadów.
21. Gdzie wyrzucić opakowanie po maśle?
Na to pytanie wyszukiwarka Google odpowiada przeciętnie 320 razy w miesiącu. Nazywane często „papierem” opakowanie po maśle jest w rzeczywistości opakowaniem wielomateriałowym. Co prawda, powstaje na bazie papieru, lecz zawiera też folię aluminiową oraz wosk, które obecnie przekreślają jego szanse na recykling. Jakby tego było mało, opakowanie po maśle zawsze jest zatłuszczone, dlatego bezwzględnie powinno trafić do kosza na odpady zmieszane.
Masło, a raczej margaryna (zwana również masłem roślinnym) często pakowane jest w pudełka z tworzywa sztucznego (polipropylenu), które należy wyrzucić do żółtego kosza na plastik i metale. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji przeczytać naszego raportu „Ekologiczne opakowanie?”, to w tym miejscu chcielibyśmy gorąco zachęcić Cię do lektury. Nad opakowaniami na masło oraz możliwościami ich recyklingu pochylamy się na stronie 68 i kolejnych. Jesteśmy pewni, że wiele informacji z raportu Cię zaskoczy!
Nie wiesz, gdzie wyrzucić śmieci? Poznaj rady na odpady od ekspertów Eko bez kantów
Dotychczas omówiliśmy sposoby postępowania z 21 najbardziej problematycznymi odpadami. A co z pozostałymi? Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić lub oddać dany odpad, skorzystaj z naszej wyszukiwarki odpadów.
Zachęcamy też do przyjrzenia się kilku nietypowym odpadom, z którymi wielu z nas ma styczność niemal każdego dnia. Czy wiesz, gdzie wyrzucić świecące buty, a gdzie starą kartę płatniczą? Dowiesz się z naszego artykułu o 7 problematycznych odpadach!
Najczęstsze „odpady” i „śmieci”, o które pytamy w sieci
W sieci szukamy nie tylko porad dotyczących prawidłowej segregacji poszczególnych odpadów, ale też informacji o samych odpadach. I tak największą popularnością cieszą się:
- odpady komunalne – 4400 zapytań miesięcznie
Czyli te wytwarzane w gospodarstwach domowych. Ile ich generujemy i które frakcje wyraźnie dominują? Zobacz, ile śmieci wytwarza przeciętny Polak.
- odpady zmieszane – 2400 zapytań miesięcznie
Zwane też resztkowymi lub po prostu czarnym pojemnikiem.
- odpady wielkogabarytowe – 1900 zapytań miesięcznie
- odpady medyczne – 1300 zapytań miesięcznie
- odpady niebezpieczne – 1000 zapytań miesięcznie
- odpady bio – 1000 zapytań miesięcznie
- odpady pobudowlane – 720 zapytań miesięcznie
- odpady przemysłowe – 390 zapytań miesięcznie
- odpady zielone – 390 zapytań miesięcznie
- odpady radioaktywne – 390 zapytań miesięcznie.
Jak wiadomo, w życiu codziennym częściej posługujemy się słowem „śmieci”. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda pierwsza dziewiątka śmieci, o które pytamy wyszukiwarkę Google. Oto wyniki:
- śmieci zmieszane – 720 zapytań miesięcznie
- śmieci w lesie – 590 zapytań miesięcznie
- śmieci wielkogabarytowe – 480 zapytań miesięcznie
- śmieci bio – 260 zapytań miesięcznie
Bioodpady skrywają w sobie niemały potencjał. Więcej na ten temat dowiesz się z odcinka naszego podcastu „Czysta energia i żyzna gleba. Jak uwolnić potencjał bioodpadów?”,
- śmieci w oceanie – 210 zapytań miesięcznie
Pisaliśmy o nich chociażby w artykule o nurdlach, czyli plastikowym granulacie zanieczyszczającym oceany.
- śmieci w kosmosie – 140 zapytań miesięcznie
- śmieci plastikowe – 90 zapytań miesięcznie
- śmieci w wodzie – 90 zapytań miesięcznie
- śmieci na Mount Everest – 90 zapytań miesięcznie
- śmieci organiczne – 50 zapytań miesięcznie.