eko logo

7 nietypowych odpadów. Wiesz, gdzie je wyrzucić? Sprawdź!

6 grudnia 2023

Sprawdź 7 niesztampowych gadżetów, które mogą być problematyczne w odniesieniu do właściwej segregacji.

Nietypowe odpady

Ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie lub po prostu wzbogacają rzeczywistość. Nie mamy problemu z zaproszeniem ich do naszego świata, z większym trudem przychodzą pożegnania. Sprawdź 7 niesztampowych gadżetów, które mogą być problematyczne w odniesieniu do właściwej segregacji.

Czy miejsce sortowania śmieci może być Ścianą Płaczu? Może. Zwłaszcza jeśli weźmiemy na tapetę nietypowe gadżety, których właściwa utylizacja wcale nie jest oczywista. Sprawdź nasze TOP 7 wyszukanych przedmiotów i przekonaj się, czy wiesz, do którego pojemnika je wrzucać.

Nietypowe odpady
Nietypowe odpady

1. Gdzie wyrzucać fluorescencyjne gadżety na imprezę?

Dodają blasku każdemu eventowi. Czy jednak nie kładą się cieniem, jeśli chodzi o właściwą segregację odpadów? Pamiętaj, że świecące gadżety zawierają substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla środowiska, dlatego nie powinno się wyrzucać ich do zwykłych pojemników na odpady. Po udanej imprezie najlepiej odnieść je do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Niech tam się (z) nimi pobawią!

2. Gdzie wyrzucić jednorazowe e-papierosy?

Pozostajemy w imprezowym klimacie. Jednorazowe papierosy, mimo szkodliwego wpływu na zdrowie, są ogólnodostępne i cieszą się sporą popularnością. Co z nimi zrobić, gdy „pójdą z dymem”? Zdania są podzielone, a odpowiedź jedna. Mają baterie, więc wyrzucić do elektrośmieci. 

Specjalne pojemniki znajdziesz:

  • w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), 
  • w sklepach z artykułami elektrycznymi,
  • w specjalnie wytyczonych miejscach na terenie gminy. 

3. Gdzie wyrzucić świecące buty dziecięce?

Młodzi znawcy modowych trendów cenią je za wyszukany styl, rodzice za mniej karkołomne śledzenie wędrówek podopiecznych po zmroku. Czy wszystko jest równie (nomen omen) jasne, gdy przychodzi pożegnać się z oryginalnym obuwiem? 

Świecące buty dziecięce, ze względu na diody i baterie, trzeba potraktować jako elektroodpad! Czyli np. należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Niektóre sklepy obuwnicze przyjmują niechciane buty, w ramach ich ponownego wykorzystania lub recyklingu, oferując w zamian kupony rabatowe na kolejne zakupy. To dopiero układ win-win!

4. Co zrobić ze zużytą piłką do gry w piłkę nożną?

Nie udało nam się ustalić, czy Robert Lewandowski wie, gdzie powinna trafić zużyta piłka, ale ci, którym los planety nie jest obojętny, powinni strzelić nią do czarnego pojemnika. 

Warto nadmienić, że marki coraz częściej chcą wykorzystywać już wyprodukowane przedmioty, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Z tej przyczyny przyjmują je od klientów, oferując właściwą utylizację lub recykling. Nim trafisz do kosza nową piłką, spytaj w sklepie o możliwość pozostawienia poprzedniej.

5. Gdzie wyrzucić zużyte tonery?

Dobrze wdrukować sobie w głowę, że toner może zawierać szkodliwe substancje chemiczne, takie jak pigmenty, rozpuszczalniki i barwniki, które przy niewłaściwej utylizacji mogą być szkodliwe dla środowiska. I wtedy nie będzie już kolorowo!

Zużyte tonery możesz pozostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub uśmiechnąć się do obsługi sklepów z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek. Wiele z nich oferuje programy recyklingu.

6. Gdzie wyrzucić karty płatnicze po upływie terminu ważności?

Gdy mija termin ich przydatności lub chcemy zerwać z życiem „na kreskę”, karty należy pociąć na drobne kawałki, a później wrzucić do odpadów zmieszanych. Jeśli na Twojej twarzy rysuje się zdziwienie, to odwzorowujesz minę wielu bankowców, którzy postanowili coś z tą sprawą zrobić.

W efekcie, niektóre banki wspierają ekologiczne inicjatywy, umożliwiając klientom bezpłatne oddanie zużytych kart w oddziale, skorzystanie z usługi bezpłatnego odbioru „plastiku z chipem” z domu lub udostępnienie w banku specjalnej niszczarki. 

Amerykańska firma Mastercard idzie o krok dalej i rozpoczyna swój proces puszczania w obieg ekologicznych kart płatniczych. Do 2028 roku wszystkie „plastiki” z charakterystycznym logo mają być ekocertyfikowane. 

7. Czujniki do stałego tkankowego pomiaru glukozy

To złożone urządzenie, które składa się z różnych materiałów, takich jak plastik, metal, szkło i elektronika. Większość z nich można poddać recyklingowi, jednak by zrobić to właściwie, musimy rozebrać czujnik na czynniki pierwsze. Z należytą czujnością!

Czytnik i sensor: Trafiają do specjalnego miejsca na zużyte urządzenia elektroniczne i elektryczne – czyli do PSZOKu, pojemników wyznaczonych przez gminy lub dużych sklepów z elektroniką. 

Ciekawostka

Ponieważ te elementy mogły być narażone na działanie płynów ustrojowych, przed ich wyrzuceniem wytrzyj je, na przykład ściereczką zwilżoną mieszaniną wybielacza z wodą lub płynu do dezynfekcji. 

Aplikator sensora: Zawiera igłę, która jest odpadem medycznym, a jego miejsce jest w specjalnym pojemniku, oczywiście po zabezpieczeniu igły. Znajdziesz go między innymi w aptekach i placówkach medycznych. 

Zestaw sensora: Zużyte zestawy sensorów można wyrzucać razem z odpadami komunalnymi.

Niektóre sklepy sprzedające czujniki oferują programy, w ramach których przyjmują je do ponownego wykorzystania lub recyklingu.

Akcja segregacja — podsumowanie

Jak widzisz, niektóre wynalazki wymagają równie innowacyjnego podejścia podczas wyprawiania ich w ostatnią drogę — do śmietnika. Opisaliśmy zaledwie 7, ale bez problemu moglibyśmy wydłużyć listę. Co z pozostałymi nowinkami, z których korzystamy, a ich utylizacja może być problematyczna?

Polecamy kierować się zdrowym rozsądkiem. Sprawdź, z czego wykonane są poszczególne elementy, poszukaj podpowiedzi w naszej wyszukiwarce i wyrzuć poprawnie Jeśli gadżet zawiera baterie, w ciemno traktuj go jako mały elektroodpad. To ułatwi recykling, ograniczy odpady trafiające na składowiska, a w konsekwencji zniweluje negatywny wpływ na środowisko.

Zużyte baterie

Ciekawostka…

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w Polsce zebrano 3,47 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Z tego 1,14 mln ton, czyli 33%, zostało poddane recyklingowi.

Oznacza to, że poziom recyklingu plastiku w Polsce jest nadal niski. Aby osiągnąć cele unijnej dyrektywy w sprawie odpadów z tworzyw sztucznych, Polska musi zwiększyć poziom recyklingu plastiku do 50% do 2025 roku i do 55% do 2030 roku.

Dołożysz do tego swoją cegiełkę? Choć stosowniej napisać „gadżet” :).

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Skip to content