eko logo

Wystawa Ekoeksperymentarium

Ekoeksperymentarium Łódź

Poprawna segregacja odpadów, oszczędzanie energii i wody to tylko niektóre z nawyków jakie warto wprowadzić w swoim domu, już od najmłodszych lat. Interaktywna wystawa Ekoeksperymentarium, której partnerem jest Interzero, w przystępny sposób podpowiada jak zdobywać dobre nawyki. Odwiedzić ją można w Łodzi – do 10 listopada.

Wystawa Ekoeksperymentarium w głównej mierze skierowana jest do dzieci, ale dorośli też mogą czerpać z niej wiedzę oraz miło spędzić czas ze swoimi pociechami. Nauka poprzez zabawę i doświadczanie jest atrakcyjna i efektywna. Wypracowywanie dobrych nawyków prośrodowiskowych od dziecka, powoduje wpisanie ich w naszą codzienność w życiu dorosłym w sposób naturalny. Nie jest tajemnicą, jak trudno zmieniać swoje przyzwyczajenia, a Ekoeksperymentarium pokazuje jak można to zrobić w prosty sposób.

„Kupujesz, zjadasz, wyrzucasz…. Ile z Twoich zakupów trafia do śmieci w ciągu tygodnia? Pomyśl o tych wszystkich resztkach jedzenia i różnych opakowaniach, które wyrzucasz. A przecież możesz kupować i gotować tak, żeby nie zanieczyszczać Ziemi.”

Te słowa znajdują się na wejściu do kuchni, której partnerem merytorycznym jest Interzero.  W tym pomieszczeniu uczymy się poprawnej segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych. Co roku produkujemy co raz więcej odpadów, które powinny być zagospodarowywane. Na wystawie rosnąca ilość odpadów jest zobrazowana w humorystyczny sposób atrakcyjną ilustracją, przygniecionego przez śmieci człowieka.

Zamykanie obiegu odpadów opakowaniowych przybliża nas w kreowaniu rozwiązań, dla świata bez odpadów. Bez poprawnego sortowania śmieci, nie będzie możliwe pozyskiwanie dobrego jakościowo surowca z rynku. W kuchni także, można znaleźć podpowiedzi jak być zero waste.

Już ponad 23 000 odwiedzających miało okazję dowiedzieć się co możemy robić na co dzień w swoim domu, tak aby dbać o Ziemię. Wystawa autorstwa Mamy Projekt, zbudowana na planie domu, stworzona została nie tylko do oglądania, ale także do doświadczania. W każdym pomieszczeniu znajdują się porady co robić i na co zwracać uwagę. Samodzielnie można sprawdzić ślad węglowy swojego śniadania, sprawdzić co się stanie jak ograniczymy wpicie wody butelkowanej. W salonie można złapać wampiry energetyczne, a w łazience doświadczyć dlaczego warto oszczędzać wodę.

Ekoeksperymentarium odwiedziło już 5 miast w Polsce. Od 15 września 2023 roku wystawa jest w Łodzi, w Bramie Miasta (budynek A) przy ul. Kilińskiego 66 (TUTAJ) , gdzie będzie do 10 listopada 2023 roku. Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00 dla grup szkolnych a soboty od 11.00 do 16.00 dla indywidualnych zwiedzających.

Zapisz grupę na zwiedzanie.

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Skip to content