eko logo

Ekologiczne opakowania?

Ogólna ocena zdatności do recyklingu różnych typów opakowań na produkty żywnościowe

Powszechnie uważa się, że najbardziej ekologiczne opakowanie, to brak opakowania. Trudno jednak całkowicie zrezygnować z ochrony pakowanych wyrobów. W jaki sposób więc wybierać produkty i ich opakowania?

Z RaportuPakujemy się w kłopoty, Czyli co Polacy wiedzą o opakowaniach i jak sobie radzą z segregacją odpadów wynika, że 47% Polaków zwraca uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest opakowanie. Aż 57% respondentów utożsamia ekologiczny produkt z materiałem, z którego wytworzono opakowanie.

W powyższym badaniu zapytaliśmy konsumentów jakiego rodzaju opakowania wyrzucają najczęściej. Te butelki, kartoniki, tacki, saszetki i papierki, wspólnie z ekspertami COBRO, poddaliśmy potem analizie pod kątem zdatności do recyklingu.

Pobierz opracowanie

Rola opakowań w łańcuchu dostaw

Opakowania stanowią integralną część łańcucha wartości produktów spożywczych i napojów. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona pakowanych wyrobów, a także wspieranie bezpiecznych i zrównoważonych łańcuchów dostaw, obejmujących producentów, dostawców, firmy transportowe, magazyny, sprzedawców oraz konsumentów. Aby sprostać nowym wyzwaniom związanym z ochroną środowiska, coraz większą uwagę przykłada się do projektowania opakowań zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym. Wybór materiałów do ich produkcji musi uwzględniać nie tylko bezpieczeństwo żywności, ale także aspekty ekologiczne, ekonomiczne i marketingowe.

Ekoprojektowanie: klucz do przyszłości

Ekoprojektowanie, czyli proces tworzenia opakowań z minimalnym wpływem na środowisko, to jeden z kluczowych trendów w przyszłości i istotny wątek naszego raportu. Obejmuje ono wybór surowców, które są przyjazne dla środowiska, oraz analizę możliwości recyklingu opakowania już na etapie jego projektowania. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, opakowania powinny być funkcjonalne, a jednocześnie w pełni zdatne do recyklingu – to wymóg stawiany przez nadchodzące regulacje unijne, takie jak zmiany związane z PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation).

Nowoczesne opakowania muszą spełniać szereg kryteriów – od wygody użytkowania po bezpieczeństwo produktów. Opakowania, oprócz ochrony żywności przed uszkodzeniami, muszą wydłużać okres jej przydatności do spożycia i zapobiegać zanieczyszczeniom. Istotnym elementem jest również możliwość łatwego otwierania i ponownego zamykania produktów, co zwiększa ich funkcjonalność i wygodę użytkowania.

Wyzwaniem: wielomateriałowe struktury

W raporcie wskazujemy na trudności związane z recyklingiem opakowań wielomateriałowych, które stają się coraz powszechniejsze na rynku. Pigmenty, stabilizatory i inne dodatki stosowane w opakowaniach często uniemożliwiają ich wydajny recykling. Rozważania nad recyklingiem opakowań powinny brać pod uwagę istniejącą infrastrukturę przetwarzania odpadów, a także możliwość odzysku surowców w sposób opłacalny ekonomicznie.

Przeczytaj więcej o opakowaniach wielomateriałowych.

Zrównoważone opakowania na przyszłość

Nasza publikacja może pomóc konsumentom samodzielnie podjąć lepszą dla środowiska decyzję zakupową. Wiedza o tym, czy kolor lub materiał opakowania pozwala na jego recykling, może pomóc w podjęciu mądrej decyzji, bez zamydlenia oczu marketingowymi sztuczkami.

Przeczytaj więcej o produkcji plastiku

Branżowo, publikacja raportu podkreśla potrzebę dalszego rozwoju technologii recyklingu oraz dostosowania projektów opakowań do nadchodzących zmian w regulacjach prawnych. Dzięki analizom dotyczącym ekomodulacji oraz dostosowaniu opakowań do nowych wymagań PPWR, nasza publikacja dostarcza firmom wskazówek, jak w pełni przygotować się na przyszłość.

Pobierz opracowanie

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Skip to content