Czy dbając o środowisko, dbamy również o siebie?
Rusza nasza kampania społeczna „Naładuj swoje baterie”
Światowy Dzień Wellbeingu i Dzień Recyklingu Baterii wypadają dzień po dniu: 8 i 9 września. Przypadek? Absolutnie nie!
Dobrostan i ekologia idą ze sobą w parze
W naszej kampanii społecznej „Naładuj swoje baterie” wykorzystujemy te dwie, na pierwszy rzut oka niezwiązane ze sobą okazje, do zwrócenia uwagi na to, że troska o środowisko i zdrowie psychiczne mają wiele wspólnego – szczególnie w dzisiejszych zabieganych czasach. W końcu obie te kwestie wymagają od nas działań i zaangażowania, mają również realny wpływ na nasze życie.
Spis treści:
- Wstęp o kampanii – Młodzi dorośli i recykling: deklaracje nie przekładają się na działania?
- Ekopsychologia – jakie ma korzyści?
- Spot promujący kampanię
- Włącz się do działania
- Harmonogram
- Podcast Eko bez kantów
- O kampanii społecznej „Naładuj swoje baterie”
Młodzi dorośli i recykling: deklaracje nie przekładają się na działania?
Choć w naszej zbiorowej społecznej wyobraźni utarło się, że najbardziej świadomą ekologicznie grupą są osoby młode, szczególnie te w wieku 18-35 lat, to rzeczywistość okazuje się zaskakująca – niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu. Przeprowadzone w ostatnich latach badania jasno obrazują duży rozstrzał pomiędzy deklaracjami, a realnymi działaniami podejmowanymi przez młodych dorosłych.
Podczas prac nad naszym raportem „Między plusem a minusem” przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Opublikowane w lutym 2024 roku opracowanie wskazuje, że respondenci poniżej 35. roku życia rzadziej segregują odpady oraz dużo częściej niż starsi wątpią w sens recyklingu. Oprócz tego, aż 31% młodych badanych (w wieku 18–24 lata) deklarowało, że ich zdaniem baterii nie da się przetworzyć. Okazało się również, że paradoksalnie pokolenie młodych dorosłych ma mniejszą wiedzę na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii niż ich rodzice czy dziadkowie.
Powyższe wnioski skłoniły nas do działania i stały się punktem wyjścia dla kampanii społecznej „Naładuj swoje baterie”.
Chcieliśmy, by nasze działania wzbudziły zainteresowanie młodych dorosłych, dlatego temat baterii, rozumianych jako źródło zasilania różnorodnych sprzętów, połączyliśmy z naszymi wewnętrznymi bateriami, czyli z dobrostanem psychicznym, który w obecnych czasach jest szczególnie ważny. W naszej kampani społecznej „Naładuj swoje baterie” chcemy wspierać odbiorców w budowaniu świadomości ekologicznej, pokazując, że robiąc coś dobrego dla planety, robimy także coś dobrego dla siebie – tłumaczy Monika Grom, Wiceprezeska Interzero
Jak życie w harmonii z naturą może poprawić zdrowie psychiczne, czyli korzyści płynące z ekopsychologii
Troska o naturę wpływa na nasz dobrostan psychiczny? Jak się okazuje refleksje na ten temat nie są niczym nowym, bo odpowiedzi na to pytanie badacze szukali już w latach 90. XX. wieku. To właśnie wtedy, na kanwie rozważań człowiek – natura, powstała ekopsychologia, czyli nurt łączący zagadnienia z zakresu ekologii i psychologii. Theodore Roszak, jej twórca, twierdził, że planeta i jednostka synergicznie dążą do wspólnego dobra, a potrzeby planety są tożsame z potrzebami człowieka. Prowadzone w wielu krajach na przestrzeni ostatnich lat badania jasno wskazują, że kontakt z naturą poprawia nasze samopoczucie, obniża poziom stresu i zwiększa poczucie szczęścia. Jak się więc okazuje – proekologiczne działania i nasz dobrostan psychiczny to naczynia połączone, a świadomość, że przyczyniamy się do ochrony środowiska, daje nam poczucie sprawczości, kontroli i sensu, przekłada się na lepsze samopoczucie.
W ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie widać zwiększone zainteresowanie tematem budowania zdrowia w holistycznym ujęciu. Rozumiemy, że wszystko zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz nas jest ze sobą połączone i wpływa na siebie wzajemnie. Idąc tym tropem jednym z podstawowych filarów zdrowia staje się regularny kontakt z naturą. Tym m.in. zajmuje się ekopsychologia, nauka która zyskuje coraz większe zainteresowanie. Dzięki niej coraz bardziej doceniamy dobroczynny wpływ natury na naszą kondycję psychiczną, jeszcze chętniej korzystamy z jej kojących właściwości, a regularny kontakt z nią pozwala nam na głębszy relaks i odbudowę naszych wewnętrznych zasobów. – mówi Orina Krajewska, Prezeska Zarządu Fundacji Małgosi Braunek Bądź, partnera merytorycznego kampanii
Kampania społeczna "Naładuj swoje baterie"
Włącz się do działania!
Zależy nam na tym, by w kampania społeczna „Naładuj swoje baterie” zachęcała i motywowała – przede wszystkim młodych dorosłych – do działań proekologicznych związanych z recyklingiem baterii oraz by pokazywała im, że działania proekologiczne i dobrostan psychiczny mają wiele wspólnego.
Co dla Ciebie mamy?
- Wspólnie z naszym partnerem merytorycznym, czyli Fundacją Małgosi Braunek Bądź przygotowaliśmy cykl 4 bezpłatnych webinarów, które pomogą Ci znaleźć harmonię między zdrowiem psychicznym a troską o planetę. Spotkania nie wymagają zapisów, po prostu do nas dołącz tutaj:
– strony Fundacji Małgosi Braunek Bądź: YouTube, Facebook;
– strony projektu Eko bez kantów: Facebook;
12 września „100% baterii. Rozmowa o ekopsychologii – nowym nurcie łączącym psychologię i ekologię w służbie równowagi wewnętrznej współczesnego człowieka”, Orina Krajewska i dr Julia E. Wahl.
3 października „O zaletach kąpieli leśnych, jak na co dzień ładować własne baterie na zielono?”, Katarzyna Grabka.
23 października „Rozładuj napięcie – praktyki somatyczne regulujące stres i kojące układ nerwowy. Co mówi nauka o skuteczności i korzyściach stosowania technik Somatic Experiencing® i jak praktykować samodzielnie?”, Sandra Kłos.
21 listopada „Naładuj swoje ciało – o diecie odżywiającej ciało i planetę”, dr med. Alicja Baska.
- Bądź częścią kampanii społecznej „Naładuj swoje baterie” i złap indywidualny kod na miesięczną subskrypcję aplikacji Mindy Premium, naszego partnera cyfrowego. Wrzuć na swoje media społecznościowe (na Instagrama, Facebooka czy TikToka) zdjęcie lub wideo na którym prawidłowo pozbywasz się zużytych baterii, użyj hasztagu #naladujswojebaterie i… przez miesiąc ciesz się spokojem głowy i ciała dzięki Mindy! Regulamin akcji znajdziesz tutaj.
- Posłuchaj również naszego podcastu „Eko bez kantów” , w którym Edyta Mantorska z naszego zespołu oraz Orina Krajewska z Fundacji Małgosi Braunek Bądź odkrywają, jak recykling baterii łączy się z dbaniem o zdrowie psychiczne.
O kampanii społecznej „Naładuj swoje baterie”
Kampania społeczna „Naładuj swoje baterie” trwa od 8 września do końca listopada 2024 roku.
Naszym Partnerem Merytorycznym jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź
Partnerem Cyfrowym Kampanii jest aplikacja Mindy
„Naładuj swoje baterie” jest elementem publicznej kampanii edukacyjnej Interzero „Eko bez kantów” przybliżającej Polkom i Polakom temat selektywnej zbiórki odpadów, recyklingu oraz zagadnienia związane z gospodarką cyrkularną.