Jak ładować baterie, aby starczyły na jak najdłużej?
23 września 2024
Codziennie korzystamy z przenośnych urządzeń elektronicznych, ale czy odpowiednio dbamy o ich baterie?
Wielu z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez smartfonów, laptopów, tabletów, czytników e-booków i innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Towarzyszą nam w pracy, domu, podróżach. Korzystamy z nich na wiele sposobów – do komunikacji, rozrywki, nauki, robienia zdjęć, nawigacji, płacenia itd. Chcemy, aby zawsze były pod ręką, gotowe do działania. Czy jednak wiemy, jak wydłużyć ich czas eksploatacji? Poznaj kilka sposobów, które pomagają cieszyć się dłużej swoimi urządzeniami elektronicznymi.
Pierwsze ładowanie baterii
Jedna z zasad, którą wbijano nam do głowy w czasie szczytowej popularności baterii niklowo-kadmowych, brzmiała – po zakupie sprzętu najpierw w pełni rozładuj ogniwo, a następnie je naładuj do granic możliwości. To miało sens, bo chodziło o uniknięcie tzw. efektu pamięci. Baterie niklowo-kadmowe mają tę słabość, że potrafią „zapamiętać” niższy poziom naładowania jako swoje maksimum.
Jednak w przypadku używanych obecnie baterii litowo-jonowych i litowo-polimerowych takie formatowanie nie jest już potrzebne. Choć pełne naładowanie ogniw przed pierwszym użyciem jest nadal zalecane, aby zapewnić prawidłową kalibrację układu zarządzania energią.
Jak prawidłowo ładować baterie?
Jak łatwo się domyślić, kolejną zasadą, którą możemy odłożyć do lamusa, jest ta, że baterię trzeba zawsze rozładowywać do 0% i naładowywać do 100%. Wystarczy więc np. smartfon czy laptop ładować do 80–90%. Dzięki temu unikamy zbytniego nagrzewania baterii, co sprawia, że będzie działała ona dłużej i wydajniej. Wychodzi zatem na to, że najlepiej doładowywać telefon częściej, ale krócej.
Czy szybkie ładowanie szkodzi baterii?
Technologia szybkiego ładowania pozwala postawić nasze urządzenia na nogi w zaledwie kilkadziesiąt minut. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie może jednak odbić się negatywnie na żywotności baterii. Wynika to z faktu większego nagrzewania ogniw, co wpływa na ich szybsze zużycie.
Dlatego producenci wyposażyli urządzenia przenośne w systemy zarządzania temperaturą oraz inteligentne układy ładowania, które minimalizują niepożądane skutki szybkiego ładowania.
Ładowanie baterii nocą
A co jeśli zostawiamy urządzenie podłączone do ładowania na całą noc? Czy to skraca żywotność baterii? Dzięki wyposażeniu współczesnych ładowarek w układy zarządzania energią nie musimy już obawiać się przeładowania. System odcina zasilanie w momencie, gdy bateria osiąga 100% naładowania. Warto jednak pamiętać, że w pełni naładowane ogniwa wydzielają więcej ciepła i mogą ulec przegrzaniu. By zachować jak najdłuższą żywotność baterii, lepiej osiągać stopień naładowania na poziomie od 20% do 80%.
Korzystanie z urządzeń podczas ładowania
Używanie telefonu podczas ładowania nie pozostaje niestety bez wpływu na żywotność baterii. Związane jest to z wydzielaniem większej ilości ciepła. Dlatego gry lub przeglądanie internetu lepiej odłożyć na czas, gdy telefon lub tablet nie będą podpięte pod ładowarkę.
Bateria na… piątkę
By bateria jak najdłużej utrzymywała stuprocentową żywotność, wystarczy stosować się do kilku kluczowych zasad. Najlepiej naładować ją przed pierwszym użyciem do pełna, starać się utrzymywać poziom naładowania między 20% a 80% i unikać zarówno pełnego naładowania, jak i rozładowania do zera. Warto też ograniczyć szybkie ładowanie i nie korzystać z urządzenia, gdy jest podpięte do ładowarki. Trzeba również pamiętać, że wpływ na funkcjonowanie baterii może mieć źle dopasowana ładowarka, dlatego najlepiej korzystać z oryginalnego sprzętu. W przypadku laptopów nie należy również trzymać urządzenia stale podłączonego do zasilania – wtedy cykli rozładowywania i naładowywania jest zbyt wiele.
Istotnym czynnikiem mającym znaczenie dla funkcjonowania telefonu czy laptopa pozostaje też codzienne ich użytkowanie. Niebezpieczne dla urządzeń elektronicznych jest chociażby zostawianie ich w miejscach mocno nasłonecznionych lub tam, gdzie jest gorąco. To może doprowadzić do przegrzania i rozszczelnienia ogniwa, a w efekcie do pożaru. Do zniszczenia baterii lub obniżenia jej żywotności może także dojść w przypadku upuszczenia lub mechanicznego uszkodzenia urządzenia elektronicznego. Powszechnie wiadomo również, że sprzęt elektroniczny nie lubi wilgoci – gdy wiemy, że smartfon, czytnik lub laptop mogłyby zamoknąć, najlepiej stosować specjalne woreczki ochronne.
Zużytych baterii nie można wrzucać do odpadów zmieszanych, gdyż zawierają w sobie substancje niebezpieczne: kadm, nikiel, ołów i rtęć. Należy oddać je do PSZOK-u, punktów zbiórki lub wrzutni przy czerwonych pojemnikach na elektryczne śmieci.
Tekst powstał w ramach publicznych kampanii edukacyjnych prowadzonych przez Fundację Odzyskaj Środowisko i Interzero Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.