eko logo

Ja sortuję, ty sortujesz, a on/ona NIE!

16 maja 2023

Jedynie 51% respondentów badania Interzero, deklaruje, że segreguje odpady na 5 frakcji, a zaledwie 43% uważa, że robi to poprawnie.

Segregacja śmieci raport

90% badanych segreguje odpady na szkło, metale i tworzywa sztuczne, mniej na papier (84%), a tylko 62% bioodpady. Z kolei 26% przyznaje, że ma problem z wyborem właściwego pojemnika. Większość badanych wie, jak postąpić ze szklaną butelką czy pojemnikiem po jogurcie. O ile proste, składające się z jednego surowca, opakowania nie budzą wątpliwości to sprawa komplikuje się w przypadku pękniętej szklanki (74% błędnych odpowiedzi – pęknięta szklanka powinna trafić do czarnego pojemnika), kartonem po napoju (49% błędnych wskazań – karton wyrzucamy do żółtego pojemnika), zużytym ręcznikiem papierowym czy paragonem (odpowiednio 53% i 71% błędnych odpowiedzi – odpady wyrzucamy do czarnego pojemnika).

Źródłem wiedzy o sposobach postępowania z opakowaniami jest najczęściej etykieta: 90% badanych je czyta, jednak tylko 15% szuka wskazówek o sposobie wyrzucenia. Podczas zakupów sprawdzamy składy, parametry i właściwości produktów, ale rzadziej zwracamy uwagę na inne symbole, które znajdują się na opakowaniu. Najczęściej interesuje badanych data przydatności do spożycia (85%) i skład produktu (76%). Aspekty związane z ekologią, takie jak kraj pochodzenia, certyfikaty, instrukcja postępowania z opakowaniem, czy jego zdatność do recyklingu budzą zainteresowanie zdecydowanej mniejszości.

Blisko 40% badanych uważa, że opakowania produktów zawierają zbyt wiele informacji. Polscy konsumenci mają też problem z poprawnym zidentyfikowaniem symboli opakowań. Znaczek recyklingu, występujący w polskim rozporządzeniu o oznaczeniach opakowań, rozpoznaje zaledwie 11% ankietowanych. Jeszcze mniej osób (8% badanych) spotkało się z oznaczeniem produktów wielokrotnego użytku i opakowaniem kompostowalnym. Jedynie dwa symbole są powszechnie znane wśród konsumentów – międzynarodowy znak recyklingu – Wstęga Möbiusa oraz „zachowaj czystość” – tzw. TidyMan.

sortowanie

Raport „Pakujemy się w kłopoty? – co Polacy wiedzą o opakowaniach i jak sobie radzą z segregacją odpadów” jest dostępny pod tym linkiem

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Skip to content