eko logo

Podczas Mundialu 2022 grajmy do jednej bramki 

7 grudnia 2022

Mundial najlepsza grafika

Od kilku dni na językach jest Mundial 2022 w Katarze, największa impreza sportowa i święto dla miliardów kibiców z całego świata. Jednak czy Katar i FIFA wykazują postawę fair play w stosunku do środowiska? Mówimy: “sprawdzam!”

GOSPODAROWANIE ODPADAMI  

W okolicach stadionów można spotkać dwa rodzaje koszy. W pierwszym z nich lądują odpady przeznaczone do recyklingu tj.: butelki, jednorazowe kubki i uchwyty na nie, puszki, czysty papier i kartony. Drugi kosz jest przeznaczony do pozostałych odpadów i służy tym samym celom, co nasze kosze na odpady zmieszane. Należy w nich umieszczać m.in.: pobrudzony papier i serwetki, resztki jedzenia, czy tłuste opakowania po żywności. 

Nasza ocena: 3+/5 

TRANSPORT  

Do dyspozycji kibiców jest nowo powstałe metro, które zapewnia połączenia między wszystkimi stadionami. Nowoczesne autobusy są zasilane na prąd wytwarzany przez elektrownię słoneczną. 

Nasza ocena: 4/5 

HOTELE  

Akcja edukacyjna rozpoczęta w 2016 roku sprawiła, że 11 katarskich hoteli otrzymało Green Key, najpopularniejszy certyfikat ekoturystyki. 

Nasza ocena: 5/5 

STADIONY 

Katar to najmniejszy gospodarz mundialu od czasu Szwajcarii w 1954 roku. Z okazji mistrzostw wybudowano aż 8 ogromnych stadionów, gdzie jeden z nich przeszedł gruntowną renowację. Tak małe państwo, liczące prawie 1,5 razy więcej mieszkańców niż Warszawa, nie potrzebuje aż tylu stadionów. Po Mistrzostwach zostaną one częściowo rozebrane lub przebudowane na hotele, szpitale, szkoły, budynki mieszkalne czy galerie handlowe. Zdemontowane miejsca zostaną przekazane na rzecz krajów rozwijających się. Stadion 974, powstały z kontenerów transportowych z odzysku, zostanie w całości rozebrany.  

Z jednej strony doceniamy powtórne wykorzystane stadionów do celów publicznych, choć intencje są tu raczej ekonomiczne. Z drugiej strony stworzenie infrastruktury tylko na jedne mistrzostwa jest bardzo obciążające dla środowiska. Rozsądniejsze byłoby wybranie gospodarza, który już taką infrastrukturę posiada. 

Nasza ocena: 3/5 

ŚLAD WĘGLOWY  

FIFA zadeklarowała Puchar Świata 2022 jako pierwszy neutralny mundial pod względem emisji dwutlenku węgla. Tymczasem według ekspertów z Carbon Market Watch estymacje były aż trzykrotnie niedoszacowane, a podjęta kompensacja niewystarczająca.  

W związku z powyższymi niedociągnięciami w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Belgii i Holandii złożono skargi przeciwko tej mistrzowskiej ekościemie. Działacze twierdzą, że z powodu ogromnych niedoszacowań kibice i konsumenci są wprowadzani w błąd. Tymczasem FIFA nadal reklamuje Mistrzostwa Świata jako pierwsze zeroemisyjne wydarzenie, co jest dużym nadużyciem. 

Nasza ocena: 1!/5 

STRATY HUMANITARNE  

Wśród celów zrównoważonego rozwoju są wzrost gospodarczy i godna praca, a także dobre zdrowie i jakość życia. Tymczasem warunki pracy przy budowie stadionów w Katarze były zagrożeniem dla życia i zdrowia pracowników. Nie jest znana dokładna liczba osób, które ucierpiały lub nawet zginęły z powodu zaniedbań na budowach. Wiadomo jedynie o 164 mln dolarach odszkodowania, które przyznano aż 36 tys. pracowników. Tak ogromna tragedia, której kulisy są niejasne, jest skandaliczne! Z tego względu tegoroczne mistrzostwa wzbudzają niemało kontrowersji. 

Nasza ocena: 1!/5   

Jedno jest pewne. Ocieplenie klimatu jest naszym wspólnym przeciwnikiem. W tym globalnym meczu powinniśmy grać do jednej bramki i bardzo uważać, aby nie spudłować.  

Inne wpisy, które mogą Ciebie zainteresować

Skip to content