Uniwersytet Jagielloński radzi, jak organizować zrównoważone konferencje
28 lutego 2025
Uczestnicy konferencji zwracają uwagę na oprawę i merytoryczne wartości. Coraz częściej oceniają je także pod kątem wpływu na środowisko naturalne.

Wyobraź sobie, że trafiasz na konferencję, gdzie od progu witają cię rzędy plastikowych butelek, stosy jednorazowych opakowań piętrzą się, a brak koszy do segregacji odpadów sprawia, że wszystko ląduje w jednym worku. Mimo tego, że należało się spodziewać, iż po przerwie lunchowej resztki jedzenia zostaną wyrzucone do śmieci, ten widok cię porusza. Czujesz dyskomfort, choć przecież miejsce, debaty, networking stoją na najwyższym poziomie. Na pewno organizatorzy konferencji nie chcieli wywołać w tobie takich odczuć.
To pokazuje, że wśród wielu czynników, na które warto dziś zwrócić uwagę, m.in. przez firmy eventowe, są kwestie środowiskowe. Same deklaracje nie wystarczą. One wręcz mogą budzić skojarzenia z greenwashingiem. Liczą się więc konkretne rozwiązania. Idąc tym tropem, pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) z Instytutu Nauk o Środowisku opracowali „Poradnik dla Organizatorów Zrównoważonych Konferencji na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Ta publikacja wpisuje się w szerszy trend ekologizacji konferencji.

Jak ograniczyć wpływ konferencji na środowisko naturalne?
Publikacja UJ-otu składa się z dziewięciu rozdziałów, które obejmują przykładowo takie kwestie jak:
- Dobrostan i inkluzywność – jak organizować konferencję przyjazną dla wszystkich.
- Transport – jak promować niskoemisyjne środki transportu.
- Żywienie – jak ograniczyć marnowanie jedzenia i wybierać ekologiczne opcje.
- Minimalizacja zużycia materiałów – jak zmniejszyć ilość odpadów.
- Gospodarka odpadami – jak skutecznie segregować śmieci.
- Edukacja i komunikacja – jak unikać greenwashingu i rzetelnie informować o działaniach proekologicznych.
Każdy rozdział zawiera praktyczne przykłady oraz rekomendacje dla władz uczelni i organizatorów, co czyni poradnik narzędziem dostosowanym do realiów UJ, ale także przydatnym dla innych ośrodków akademickich, czy biznesu.
Checklista ekokonferencji
W poradniku zamieszczono checklistę dla organizatorów, ułatwiająca planowanie wydarzenia na każdym etapie – od przygotowań po ewaluację. Znajdziemy w nim również informacje o infrastrukturze Kampusu UJ, segregacji odpadów, wodzie pitnej oraz propozycje spacerów i aktywności sprzyjających integracji na łonie natury.
Poradnik został opracowany jako wsparcie merytoryczne dla osób organizujących konferencje naukowe i inne eventy na Kampusie UJ zgodnie z zaleceniami Strategii Klimatyczno-ekologicznej UJ, poszanowania środowiska naturalnego i dobrostanu osób uczestniczących w konferencjach.
„Poradnik dla Organizatorów Zrównoważonych Konferencji na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego” jest dostępny na stronie internetowej Instytutu Nauk o Środowisku, Wydziału Biologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego.