3 sposoby na ekowypoczynek. Wakacyjny poradnik odpowiedzialnego turysty
6 sierpnia 2024
Wakacje w pełni! Sprawdź nasze wskazówki na optymalny relaks w zgodzie z naturą.
Urlop. Długo wyczekiwany i zawsze za krótki. Temat palący, jak piasek na plaży rokrocznie powraca pod strzechy nie tylko polskich domostw. Większość zadaje pytania: „kiedy”, „gdzie”, i „jak wyjechać”. Bardziej dociekliwi zastanawiają się też „z kim” i „z czym”. Dobór uczestników wyjazdu rzecz trudna — nie poruszamy. Resztą zajmujemy się w tym artykule.
Zakończenie roku szkolnego, dylematy, jak pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi, chroniczne braki kadrowe, odwołane loty przez wielką awarię Microsoft i bajońskie stawki za gofry. Wakacje 2024 wylądowały i mają się świetnie. Jak mogą odnaleźć się w nich ci, którzy nieśmiało zaczynają planować tegoroczne wojaże? Poniżej parę drogowskazów dla obierających kurs na optymalny wypoczynek w zgodzie ze sobą i naturą. Ruszamy!
Gdzie i czym pojechać?
Polskie Radio Lublin donosi, że w tym roku rodacy najchętniej wybywają do Turcji, Grecji i Egiptu. Wpływ na to mają bogate atrakcje turystyczne i infrastruktura wyżej wymienionych miejsc, jak również aspekt ekonomiczny. Okazuje się, że zagraniczne wakacje są często tańsze niż te spędzane w Polsce. Wiemy jednak, że pieniądze to nie wszystko!
Mocną kartą przetargową jest pogoda wliczona w cenę, czego polskie kurorty zagwarantować nie mogą, a nie każdy ma chrapkę na tygodniowe skakanie po kałużach. Kij ma jednak dwa końce i ten drugi coraz częściej stuka urlopowiczów po głowach.
- Wykupiłam tygodniowe wakacje w Turcji dla siebie i dzieci. Typowe all inclusive, choć nigdy nie przepadałam za taką formą wypoczynku. Przyda nam się trochę lenistwa. Jeśli będzie go za dużo, po prostu zorganizujemy jakąś wycieczkę na miejscu, ale mamy zagwarantowaną bezpieczną bazę. Jedyne, co mnie przeraża to upał. Lato w Polsce bywa wymagające, a tam będzie jeszcze cieplej — przyznaje Małgorzata, wykładowczyni jednego z poznańskich uniwersytetów.
Ci, dla których istotne są sprawy środowiskowe, zwrócą uwagę na dodatkowy minus tej destynacji — transport. Podróż samolotem pozwala zoptymalizować czas, który możemy wykorzystać na odpoczynek i zwiedzanie. Ma jednak znaczący wpływ na emisję CO₂ z ruchu lotniczego. Ta liczba wzrasta w okresie wakacyjnym.
Czy wiesz, że…
Lotnictwo odpowiada za 2,5% globalnych emisji CO₂. Do tej pory przyczyniło się do globalnego ocieplenia w około 4%. Sektor lotniczy jest jednym z najtrudniejszych do dekarbonizacji. Jeśli możesz, wybieraj miejsca, do których wygodnie dojedziesz pociągiem. Jeśli jedynym środkiem transportu jest samolot — za rok zdecyduj się na wypoczynek w miejscu, do którego dojedziesz koleją. Zdrowy kompromis dla zdrowszej planety.
A jeśli wsiąść do pociągu byle jakiego…?
Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska Polska, w przeciwieństwie do Cypru, Austrii, Chorwacji, czy Grecji, nie jest liderem w zestawieniu czystości europejskich kąpielisk. Rodzime rankingi zachęcają jednak do „chwalenia swojego”.
Tegoroczny hit zestawienia 10 topowych polskich plaż, stworzonego przez Magazyn Travelist to zdecydowanie Kołobrzeg. Tamtejsza plaża polecana jest zarówno rodzinom z dziećmi, jak i fanom morskich aktywności. Tych ostatnich nie zawiedzie również Świnoujście i Sopot. Duża plaża na cyplu helskim, czy Gdynia Orłowo spełnią oczekiwania romantyków i szukających niebywałych doznań na łonie natury.
Mający słabość do miejsc cieszących się mniejszą sławą, mogą zdecydować się na wypoczynek nad jeziorem, rzeką lub w lesie. Standard na niektórych polach namiotowych może pozytywnie zaskoczyć!
- Parę razy w roku jedziemy z przyjaciółmi na biwak — w góry lub nad rzekę. Nasze doświadczenia pokazują, że oferta pól namiotowych z roku na rok się polepsza. Większość z nich zapewnia naprawdę komfortowy wypoczynek, łącznie z zadbaną i czystą infrastrukturą towarzyszącą. Może brakuje nam jeszcze trochę do tego, co mają do zaoferowania włoskie campingi, z basenami i atrakcjami dla dzieci, ale jeśli ktoś szuka wygody w naturze — znajdzie ją bez większego problemu. To, co nadal budzi dyskomfort to, niestety, nasza mentalność. Na polach namiotowych w Niemczech, czy Czechach można liczyć na przestrzeganie ciszy nocnej i zabawę, która nie jest powiązana ze spożywaniem sporej ilości alkoholu. W Polsce bywa z tym różnie — podsumowuje Monika, specjalistka do spraw marketingu, pracująca w jednej z niemieckich korporacji z siedzibą w Polsce.
Jeśli więc pod namiot w naszym kraju — koniecznie z zatyczkami do uszu.
Jak zapakować się na wakacje z bąbelkiem?
Z głową — to wiadomo. Ale… jak to zrobić z dziećmi? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ktokolwiek doświadczył choć raz trudu tej misji, może stracić zapał do planowania wyjazdów. Wszystko ważne i wszystko się przyda! Tylko walizka nie chce się rozciągnąć.
Złota rada? Dostosuj listę „Must have” do specyfiki miejsca, planowanych aktywności oraz wieku i potrzeb dziecka. W walizce prawilnego rodzica powinny znaleźć się:
- Paszporty lub dowody osobiste
- Ubrania dostosowane do klimatu i planowanych aktywności — tyle sztuk, ile naprawdę będzie potrzebne. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. Nie musisz przebierać malucha po każdym wylaniu przez niego soku i upadku ziemniaka na spodenki 🙂
- Nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne
- Stroje kąpielowe, ręczniki plażowe
- Kosmetyki do codziennej pielęgnacji
- Środki przeciwsłoneczne (kremy z wysokim filtrem UV)
- Chusteczki nawilżane, pieluszki (jeśli są potrzebne), nocnik podróżny
- Leki na receptę i podręczna apteczka (plastry, bandaże, środek na oparzenia i gorączkę, termometr)
- Wózek lub nosidełko (jeśli dziecko jest małe)
- Zabawki, książeczki, gry podróżne, dmuchane koła ratunkowe, rękawki i zabawki na plażę (by, jak co roku, nie kupować kolejnych)
- Jedzenie i akcesoria do karmienia
- Zdrowe przekąski, bidon z wodą (by nie kupować wody w butelkach!)
- Kocyk, poduszka, ulubione maskotki
- Ochraniacze na gniazdka (w przypadku małych dzieci)
- Opaski identyfikacyjne z danymi kontaktowymi.
To i tak sporo, a jeszcze pewnie i tak „coś się dorzuci”. W końcu pamiątka z wyjazdu ważna rzecz! 🙂 Na co przeznaczyć wakacyjne kieszonkowe? Adam Kiedrowski z Ministerstwa Klimatu i Środowiska apeluje:
- Na pewno nie są nam potrzebne plastikowe gadżety, takie same w każdym miejscu na świecie. Nie kupujmy produktów wykonanych z części zagrożonych zwierząt czy roślin. Przywożenie ich jest nieodpowiedzialne, a często także nielegalne! Na wakacjach i tak najważniejsze jest, żeby odpocząć i zdobyć przyjemne doświadczenia, a nie kupować nowe rzeczy.
Trzymamy kciuki za pertraktacje z małymi turystami. W czasie urlopu zarzewi konfliktu może być przecież wiele. Jeden z nich płynnie przenosi nas do kolejnego punktu artykułu — właściwej segregacji odpadów.
Odpowiedzialne wakacje
Odpowiedź nasuwa się sama — tak samo, jak przez pozostałą część roku! Okazuje się jednak, że ta rada w niektórych miejscach i okolicznościach może być niewystarczająca. Mamy tu na myśli choćby właściwą segregację odpadów — standardowych i mniej typowych, co w dobie rosnącej ich ilości w kurortach, jest sporym problemem.
Po pierwsze — ograniczaj i segreguj
Portal resource.co bazując na danych UNEP donosi, że 1,3 miliarda ton odpadów, czyli od czterech do ośmiu procent globalnych odpadów, jest produkowanych każdego roku wyłącznie przez turystów. Potwierdzają to polskie dane. Portalsamorządowy.pl podaje, że w 2022 roku w dziewięciu polskich gminach turystycznych odebrano ponad 1 000 kg odpadów komunalnych na mieszkańca, gdzie krajowa średnia wynosiła 355 kg.
Jak ograniczać wytwarzanie opadów podczas urlopu? Choćby przez korzystanie z bidonów i pojemników wielorazowego użytku. Coraz więcej restauracji nagradza odwiedzających bonusami do zamówionej kawy, która zostaje podana w kubku termicznym klienta. Warto przetestować.
Czego nie można ponownie wykorzystać, należy właściwie zutylizować.
Czującym pociąg do biwakowych atrakcji podpowiemy, że zużyte kartusze gazowe NIE trafiają do śmieci komunalnych ani do pojemnika na odpady segregowane. To ważne, ponieważ mogą stanowić zagrożenie wybuchu i/lub pożaru.
Z otwartymi ramionami przyjmą je za to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub niektóre sklepy turystyczne (głównie duże marki outdoorowe).
Wybierając się w dalsze podróże, sprawdźmy wcześniej wytyczne odnośnie do właściwej segregacji. W wielu zagranicznych miejscowościach nadmorskich przy plażach znajdziemy specjalne automaty przyjmujące plastik i aluminiowe puszki. W zamian za ich pozostawienie turyści otrzymują gotówkę lub bony do wykorzystania na zakupy w lokalnych firmach. Takie rozwiązanie wprowadzone zostało między innymi w Hiszpanii i na Cyprze.
W Danii i Niemczech dodatkowo promowany jest system depozytowy dla butelek i puszek, który zachęca do ich zwrotu.
Po drugie — szanuj
Szukając wakacyjnej idylli, unikaj wielkich hoteli tuż nad morskim wybrzeżem lub w lesie. Spacerując po tym ostatnim, nie płosz jego mieszkańców i nie zostawiaj im po sobie śmieciowych pamiątek. Takie same zasady dotyczą zachowania w parkach narodowych. Dodatkowo zapisz w pamięci, by spacerować jedynie po wytyczonych szlakach i nie niszczyć roślinności (choćby poprzez jej zadeptywanie, czy zrywanie).
Po trzecie — eksploruj z głową i na nogach!
Skoro decydujesz się na wakacyjny wyjazd, porzuć auto, w którym spędzasz długie godziny w korkach, dojeżdżając do pracy. Postaw na wypożyczenie roweru lub po prostu spacer. Twoje ciało i głowa będą Ci wdzięczne, a zmiana perspektywy może okazać się przyjemną niespodzianką.
Lubisz wodne aktywności? Jeśli masz taką możliwość, popływaj żaglówką zamiast boleśnie tnącym ciszę skuterem.
Jeżeli zastosujesz się choćby do paru rad dla ekologicznego turysty, poczujesz wiatr w żaglach — dosłownie i w przenośni. Życzymy wakacyjnych przyjemności!
Monika Praczyk